Gymnázium Jana Šabršuly s.r.o.

Slezská 850, Orlová – Poruba, 735 14, tel.: 776 200 538, e-mail: adamus@linguistic.cz


Gymnázium Jana Šabršuly s.r.o.
  •  

Soutěž o EU

Gymnázium Orlová, které z vlastní iniciativy při příležitosti českého předsednictví v EU tuto soutěž pořádalo, z ní udělalo nečekaně prestižní záležitost. Prvním důvodem byla hlavní cena pro vítěze: skupinový zájezd do Štrasburku pro vítězné družstvo a jeho pedagoga, tím druhým pak účast bývalého hejtmana Evžena Tošenovského, který se spolu s regionálními politiky ODS uvolil hodnotit závěrečnou disciplínu soutěže a poté se zúčastnil „tiskové konference“ v zcela zaplněné tělocvičně školy, kde odpovídal na dotazy studentů. Naše gymnázium, byť nejmladší a nejmenší střední škola na Karvinsku, si takové klání nemohlo nechat ujít.

Očekávaná prestiž nás nutila nepodcenit přípravu, tím spíše, že soutěž obnášela tři různorodé disciplíny: a) vědomostní test, b) dramatickou scénu, c) počítačovou prezentaci na téma Jak zevropštit Orlovou. Hodiny a hodiny práce nás pak dovedly k dni D: 6. května 2008, kdy vyděšený pedagog (Martin Puskely) v doprovodu šesti energií nabitých studentů (Radovan Fafílek, Dominika Czechová a Zuzana Koniuchová z 2. A, Tomáš Pátek, Vojtěch Peřka a Simon Slípek z 3. A) dorazila na bojiště.

To mělo podobu konferenční místnosti v architektonicky úžasné budově. Organizace ze strany pořadatelů zaslouží superlativy. Příjemné prostředí poskytlo i rozměr navíc: přátelské posezení a rozhovor s kolegy z ostatních škol, výměnu postřehů a informací a pro nás také možnost upozornit na to, že vůbec existujeme. Konkurence gymnázií v Orlové, Karviné a Bohumíně a celé řady dalších středních škol v regionu nám pak poskytla také srovnávací měřítko (především v první disciplíně), které ukázalo, že v této konkurenci se neztratíme.

Jestliže (velmi náročný) test pro nás dopadl dobře, v humoru druhé disciplíny více přesvědčili ostatní. Jak dopadla naše prezentace, to vlastně ani nevíme, protože porota třetí disciplíny pracovala pod časovým tlakem daným rozvrhem hlavního hosta, pana Tošenovského, takže organizátoři nakonec vyhlásili celkové výsledky. Zda je šesté místo úspěchem či nikoli, neřešíme. Podstatné jsou pozitivní zážitky, navázané kontakty, nádherná atmosféra a příslib, že v dalších letech se při podobných příležitostech setkáme znovu. 

 
Novinky
Důležitá sdělení