Gymnázium Jana Šabršuly s.r.o.

Slezská 850, Orlová – Poruba, 735 14, tel.: 776 200 538, e-mail: adamus@linguistic.cz


Gymnázium Jana Šabršuly s.r.o.
  •  

Dvoudenní návštěva v Polsku

 Ve středu 25. března 2009 naše studenty přivítalo polské gymnázium ve městě Vodislav Slezský. Již při příjezdu do města jsme měli krátkou příležitost poznat místní náměstí a po této krátké zastávce jsme se vydali procházkou do hostitelské školy. Tam jsme museli chvíli čekat na další návštěvníky, tentokrát z jiného polského města, kteří s námi následně navštívili blízkou Ratiboř.

 

Po obědě v Ratiboři nás naši hostitelé zavedli do místního muzea. Jeho krásná expozice nám postupně odkrývala místní historii, tradice, ale také exotickou vsuvku v podobě mumie, jež je v muzeu vystavena. Během prohlídky projevila svou jazykovou zdatnost Felicita Garcia N´Dua, která velmi pěkným překladem umožnila svým kolegům porozumět polskému výkladu. Stejnou pochvalu si zaslouží také Dominika Czechová, která Felicitu vystřídala při výkladu na místním náměstí. Po zhruba hodinovém rozchodu, který mnozí využili k osvěžení, následoval návrat do hostitelské školy a s tím spojený program.

 

Kdo nezažil, neuvěří, ale program, který si na nás připravili, byl skutečně velmi náročný. Po rozdělení do skupin jsme navštěvovali ateliéry s nejrozmanitějším programem. Přes stříhání, skládání, porozumění francouzskému a polskému mluvenému slovu, vaření a ochutnávání, poslech koncertu, petangue a tanec jsme se dostali až k půlnoci. Nutno dodat, že valná část české strany padala únavou, ale polská část nám ukázala, že i v těchto pozdních hodinách lze využít prázdnou tělocvičnu ke hře na honěnou.

 

To už se ovšem blížilo dlouho očekávané loučení se známými obličeji a nastalo postupné odjíždění do polských rodin, v nichž jsme měli strávit zbytek noci. Jak jim budeme rozumět? Jak to tam bude probíhat? To vše se nám před cestou do neznáma promítalo v hlavě. Naše noční pocity nejistoty se ráno ukázaly jako zbytečné. Všem se dostala potřebná péče a dostatečné pohodlí k nabrání sil do dalšího dne. Všem se v polských rodinách líbilo a s pěknými zážitky a proviantem jsme v doprovodu polských žáků ráno vyrazili do Osvětimi a Krakova. Během cesty se opět ukázal rozdíl mezi národy si tak blízkými. Temperament polských žáků byl dokonalým opakem klidu Čechů.   

 

Již během cesty do Osvětimi se musel vyřešit jeden závažný problém. Průvodcem měl být polsky hovořící člověk. To né!!! My nebudeme rozumět. Řešení se našlo velmi brzy, pokusíme se zajistit anglicky mluvícího průvodce. Vše se zdařilo a do uší nám ze sluchátek zněla krásná angličtina. Ještě že to paní profesorku Sýkorovou Czakon napadlo. Děkujeme!!! Prohlídka již tak chmurných míst jako jsou koncentrační tábory Osvětim a Březinka byla doplněna chmurným počasím – sněžení, zima, vše dokonale doplnilo bláto v Březince. Po závěrečné pochvale od pana průvodce a promítnutém filmu jsme se vydali spravit si náladu do korunovačního města polských králů. Vítal nás Krakov, centrum Malopolska.

 

Procházka malebným Krakovem byla kouzelná. Některé slečny se mohly přenést do středověku a zakusit přízeň rytíře, i když postaršího. Na Wawelu jsme se pokochali nádhernou architekturou, pořídili značné množství snímků a odpočinuli si. Poté následovala další procházka. Tentokrát se cílem stalo krakovské náměstí a občerstvení v celosvětově známém řetězci McDonald´s. Hodinka rozchodu uběhla velmi rychle a už jsme se ocitli na zpáteční cestě. S krátkou přestávkou v hostitelském městě, v němž jsme se rozloučili s paní Weronikou, naší věrnou průvodkyní, dorazila naše reprezentace do Orlové. Kromě dárků pro naše blízké a upomínkových předmětů jsme si přivezli hodně krásných zážitků a nových zkušeností.         

 

 

 
Novinky
Důležitá sdělení